جمهوری اسلامی ایران

وبلاگ شخصی حمید ماجانی، نظرات و دل‌نوشته‌ها

جمهوری اسلامی ایران

وبلاگ شخصی حمید ماجانی، نظرات و دل‌نوشته‌ها

بازنده‌ی جریان استیضاح وزیر علوم؟!

پنجشنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۳، ۱۰:۳۲ ق.ظ

بازنده‌ی جریان استیضاح وزیر علوم کیست؟

پاسخ به این سوال وجوه مختلفی دارد!

اگر فقط به شرایط امروز نگاه کنیم جواب این است که اعتدال‌گرایان بازنده‌ی این استیضاح بودند و برنده یکی از جریانات  افراطی موجود در فضای سیاسی کشور یعنی جبهه‌ی پایداری بود.

از آخرین کلمات دکتر لاریجانی، ریاست مجلس، در جلسه‌ی استیضاح این گونه برداشت می‌شد که حامی استیضاح نیست و مواضع اصولگرایان میانه‌رویی چون توکلی نیز بر این امر تاکید داشت. اگر در صداقت این آقایان شک نکنیم باید بگوییم که استیضاح وزیر علوم بر خلاف میل اصولگرایان میانه‌رو رخ داده است.

اما با توجه به انتخابات سال آینده‌ی مجلس این استیضاح لازم بود برای مشخص شدن وضعیت فعلی نمایندگان مجلس و موضع آنها نسبت به تحولاتی که مردم رقم زده بودند. از این حیث جبهه‌ی اعتدال به پیروزی رسید چون کمتر از جبهه مقابل بداخلاقی کرد و فقط سعی در تعامل داشت با تکیه بر اعتقادات و ملاحظات سیاسی و بدون قصور از آرمان‌های مد نظر و بدون باج دادن به جریانات تمامیت‌خواه.

دفاع آقای دکتر فرجی‌دانا قوی نبود اما نکات مثبت مهمی داشت. بزرگترین نکته‌ی مثبت دفاع آقای وزیر نیافتادن در مسیر مقابله به مثل بود. یعنی در مقابل سخنان بعضا بی‌ارزش جبهه‌ی استیضاح سکوت کرد. این نکته بسیار حائز اهمیت است که برخی سخنان بی‌ارزش ابتدا و انتها ندارد! و هر چه تلاش کنی تا جواب یکی را بگویی نکته‌ی بی‌ارزش دیگری را در خواهند آورد!

...

در ضمن دولت باید از تقابل با افراطیون حذر کند تا دچار دام ایشان نگردد. هر فعالیتی که باعث برانگیختن افراطیون می‌گردد اگر راه دیگری نداشته باشد مجاز و موجه است و الا خطا است! به همین دلیل نصب آقای دکتر نجفی به عنوان سرپرست وزارت علوم را در راستای اهداف بلند اعتدال نمی‌بینم.

... در هر صورت

همت آقایان بر استیضاح وزیر علوم ادامه‌ی راه اعتدال را روشن‌تر و شفاف‌تر نمود در نظرگاه مردم.


نظرات  (۸)

سلام آقای دکتر
چه بحث های خوبی بخصوص کامنت ها خیلی عمیق و با حوصله بحث می کنید. مثل همیشه.
راستش با گذشت یک هفته من بیشتر یقین کرده ام که دکتر روحانی باید مجلس می رفتند و نتیجه عوض میشد. نه به خاطر وزیر علوم بلکه به خاطر اینکه جبهه پایداری از حرکت باز می ایستاد. الان فکر کنم که با این نتیجه خیلی تقویت شده اند.
از نظر تعیین دکتر نجفی هم با سابقه ای که از وزیر انتخاب کردن دکتر روحانی داریم فکر نمی کنم انتخاب بدی بود. ایشان سرپرست را میگذارند و بعد وزیر معتدلی معرفی می کنند. یک جور به مرگ بگیری که به تب راضی شوند. من برداشتم این است.
پاسخ:
سلام خانوم دکتر
ممنونم از لطف شما
بیشتر توهم پیروزی و شیرینی خودساخته است برای پایداری‌ها!
خیلی زود این خواب شیرین تعبیر تلخش عیان خواهد شد
مردم ناظرانی خوب بر اعمال مسئولان بوده و هستند و افکار عمومی قضاوت خواهد کرد بر این حضرات.
بنده موفقیتهای دولت کنونی را در جاهایی که سعی کرده کمترین حساسیت را برانگیزد بسیار بیشتر و سریعتر می بینم.
در تمام عرصه ها به ویژه عرصه دانشگاه نیازمند آرامش هستیم
نه سکون بلکه عرض می کنم آرامش!
در تمام عرصه ها وقتی آرامش نباشد تصمیم گیری ها و توجه به عوامل اصلی مانع پیشرفت کمتر و کمتر خواهد شد!
مدیری که نیرو و ذهن خود را صرف لفاظی با بی سوادان و متحجران و افراطی ها بکند در راه همان ها پا گذاشته است.
این دولت هر جا که در تقابل با سیره و تفکرات یک جمعیت حداقلی وارد شود در واقع به جمعیت حداکثری و مطالبات و نیازهای آنها بی توجهی نموده است و طبیعتا نارضایتی ها نیز بیشتر خواهد شد.
مردم به شعار اعتدال با تدبیر و امید رای دادند نه به شعار تقابل با پایداری!
:)

سلام

نمایندگان به خوبی به دولت نشان دادند که اگر در پی برکندن فساد و افشای نام مفسدان است،سدی وجود دارد به نام مجلس.آقای دانا متاسفانه در پی اقناع نمایندگان مجلس بود،به همین خاطر به خوبی از خود دفاع نکرد.بد نیست،آقای رئیس جمهور به جای آنکه به مخالفان خود بگوید "بروید به جهنم"در عمل در مقابل افراطی ها بایستد و در استیضاح بعدی!لااقل در مجلس حضور یابد!
با مطلب"منطق رفتار پیامبرانه"از دکتر سروش در خدمتم.
منتظر حضور و نظرتان
موفق باشید

پاسخ:
سلام
ممنونم
موافقم
خدمت می رسم
:)
سلام
با نظر آقا مرتضی موافقم
به نظر من بعضی یک شخصیت کاریزما دارند یا یک طیف فکری مشخصی را نمایندگی می کنند. آقایان خاتمی رفسنجانی وحتی احمدی نژاد را هم میتوان از این دسته افراد دانست. اما در مورد آقای روحانی. خود من به شخصه ندیده ام که کسی ایشان را نماینده یک خط سیاسی یا فکری مشخصی بداند. دلیل خوش اقبالی روحانی در انتخابات امید به حل مساله اقتصادی و رفع تحریم ها بود. و من هم بعید می دانم رهبری اجازه دهد که مذاکرات به نتیجه مطلوب برسد. ضمنا از آقای روحانی انتظار می رفت برای رفع حصر زندانیان سیاسی اقدامی انجام دهد که بعید است برای این مساله هم کاری از دستش بر بیاید. با توجه به تحلیل عجیبی که از سخنان رهبری در پست های قبلی نوشتید باید گفت شما یک انسان بسیار بسیار خوشبینی هستید. بیش از اندازه
پاسخ:
سلام
ممنونم
بنده امیدوارم که رابطه بین رهبری و رییس جمهور مصداق خاطره زیر از امام راحل باشد. اگر این گونه باشد دیگر آن تحلیل زیاد هم عجیب نخواهد بود!
:)
نقل از وبلاگ "سامره نوشت"

امام ره همواره مقامات سیاسی کشور را ملزم به مراعات اصول و آداب دیپلماتیک و پروتکل های بین المللی می دانستند. به عنوان نمونه می توان از عتاب ایشان به رئیس جمهور مورد علاقه خود یعنی شهید رجائی پس از پاسخ غیردیپلماتیک وی در قبال پیام تبریک فرانسوا میتران، رئیس جمهور وقت فرانسه به مناسبت انتخاب آقای رجائی به ریاست جموری ایران یاد کرد.

شهید رجائی در پاسخ، پس از اعلام مراتب احترام قلبی خود نسبت به ملت بزرگ فرانسه و بیان سابقه انقلاب کبیرش، به آرزوی موفقیت میتران برای دولت و ملت ایران و شخص رئیس جمهور جدید ایران در پیام تبریک اشاره و آن را به دو دلیل دروغ می خواند. اینکه چگونه دولت فرانسه این کشور را پایگاه تروریستهای منافق و ضد انقلابیون جنایتکار کرده و دیگر اینکه رژیم متجاوز بعث عراق را در جنگ علیه ایران به مدرن ترین  سلاح ها و هواپیماهای میراژ مجهز می کند و در عین حال برای دولت و ملت ایران قلباً آرزوی موفقیت و درخواست توسعه روابط دو کشور و دوستی صمیمانه و عمیق میان دو ملت می کند. قطعاً یکی از آن دو طرف تضاد، دروغ است و چگونه ممکن است بین عمل و گفتار یک انسان تا این اندازه تناقض وجود داشته باشد و ملت های ایران و فرانسه به خوبی می دانند که کدام یک دروغ است.

پس از انتشار این پاسخ، امام ره آقای رجائی را به حضور طلبیده و ضمن اعتراض به این شیوه در پاسخ به یک پیام رسمی دیپلماتیک، زمانی که شهید رجائی گفت: ما این سخنان را از شما آموخته ایم، فرمودند: این سخنان را به من طلبه واگذار کنید. شما رئیس جمهور این کشور و مسئول کسب منافع و امنیت جمهوری اسلامی هستید.

حتی اگر در حال حاضر این مناسبات هم نباشد ملاحظه نمودیم که پس از انتخاب دکتر روحانی کلمات رهبری تحت تاثیر شعار پیروز شده در انتخابات نسبت به زمان احمدی نژاد چقدر تغییر کرد و این شاهدی است بر این که باید خوش بین بود عزیز جان.

دلیل خوش اقبالی خاتمی و احمدی نژاد هم وضعیت نابسامان اقتصادی بود، نبود؟!

در مورد کاریزماتیک بودن هم کمی باید صبر کنید!
خاتمی و احمدی نژاد کدامیک قبل از انتخاب شدنشان موقعیت کنونی را داشتند؟؟؟!!!
در همین مدت کوتاه دست آوردهای دولت در فضای سیاسی موجود شاهکار بوده
با این همه سنگینی فضای مخالفت با مذاکرات (داخلی و خارجی!) و تحت شرایط افراط و تفریط موجود ماندن در مسیر اعتدال و تاکید بر حل معضلات داخلی و خارجی تنها از شخصی چون روحانی برمی آمد که البته از دلایلش کم بودن حساسیت ها نسبت به ایشان و عدم جنجال ایشان در طرح مواضع و اتخاذ مواضعی است که کمترین مخالف را برمی انگیزاند.

عاقبت این دولت را ماندن یا نماندن بر مسیر اعتدال و تدبیر رقم خواهد زد.
امیدوارم در آینده نزدیک دکتر روحانی از چهره های سیاسی محبوب نزد مردم شود با عملکرد مثبتش.
:)
و اما دوست عزیز و برادر محترم جناب شبستان... جنابعالی همیشه یه شخصیت معتدلی دارید و این حرفها از زبون شما برام یه کمی عجیب هست. چرا دولت رو به تندروی متهم میکنید؟! لطفا شما یک جا انگشت بذارید و بگید که در اینجا تندروی انجام شده!
آیا واقعا از نظر شما اینکه توفیقی یا یه اصلاح طلب (یا غیراصولگرا) دیگه در این وزارتخونه منصوب بشه، اسمش میشه تندروی؟؟ یعنی حتما باید همون بگیر و ببند ها و همون مدیریت بخشنامه ای زمان احمدی نژاد حاکم بشه تا اسمش بشه اعتدال؟؟ حتما اگر وزارت علوم میخواد برای دانشگاه ها آشی بپزه باید به زور بخشنامه تحمیل کنه و اساتید و دانشجوها رو آدم حساب نکنه تا اسمش بشه اعتدال؟؟؟ حتما باید به زور رییس دانشگاه ها از بالا تعیین بشه، به زور کنکور دکترا سراسری بشه، به زور از بالا تفکیک جنسیتی انجام بشه و ....؟؟ تا کارها با زور بخشنامه نباشه اسمش معتدلانه نمیشه؟!
حناب علی آقا باید قبول کنید که مردم اگر میخواستن سیاست های مدنظر شما (چه در دانشگاه ها و چه در هسته ای) جاری و ساری باشه، گزینه های خیلی بهتری برای انتخاب داشتند! همین الان شما واکنش دانشگاهی ها به این استیضاح رو در نظر بگیرید و از خودتون بپرسید به چه حقی یکی مثل حمید رسایی که حتی پنج درصد مردم حوزه انتخابیه اش هم بهش رای ندادن، باید در زمینه ای که اصلا درش تخصصی هم نداره (رکود علمی!!!) یک وزیر رو برکنار کنه که اتفاقا متخصصین امر هم پشتیبانش بودن؟!؟!
پاسخ:
:)
سلام
تیتر کیهان در روز استیضاح گویای همه چیز بود:
پایان رکود علمی یکساله یا ادامه سیاست بازی در دانشگاه ها ؟! / نتیجه استیضاح وزیر علوم مشخص می کند
فکر میکنم حتی آبدارچی های دانشگاه ها هم بدونند که یک وزیر با هشت نه ماه نمیتونه وضعیت کلی علمی یک کشور رو جابجا بکنه!!! چه از جهت مثبت و چه از جهت منفی. در ثانی کیهان برای اثبات صداقتش باید توضیح بده که وقتی فرت و فرت اساتید برجسته کشور رو بازنشسته اجباری یا اخراج میکردن کجا بوده؟؟ یا در قبال سالهای سال که نخبه های کشور از این مملکتی که اینها ساختن فرار میکردن کیهان چه جوابی داره که بده؟؟!! .... پس این عوام فریبی  که کیهان در تیترش استفاده کرده از کجا نشئت میگیره؟! اصلا چه نیازی به عوام فریبی داشتند این جریان به قول خودشون ارزشی، اسلامی، انقلابی، اصولگرا، بنیادگرا، آخرت گرا یا هر اسم دیگه ای که میخوان برای خودشون بذارن...؟!
بعضی وقتها اتفاقاتی در کشور ما میافته که با شنیدن اخبارش تنها حسی که به من دست میده اینه که حالم بد میشه، همین. این اتفاق هم یکی از همونهاست که به شدت بوی تعفن و دروغ از سرتاپاش میباره...  کاملا واضحه که دغدغه این حضرات هیچ ربطی نه به رشد علمی داره و نه به اسلام و باقی این بهانه های واهی که کیهانی ها و پایداری ها میفرمودند. برای اینکه تشخیص بدیم که آخرین دغدغه ای که آقای رسایی یا شریعتمداری ممکنه در زندگی باهاش مواجه باشه مسئله رشد علمی کشوره، خیلی نیازی به هوش بالا نیست!
حالا که اینها فریبکاری شون عیانه، چه اصراریه که من و شما و سایر مخالفان این استیضاح وارد بازی اونها بشیم؟!؟! چرا باید درباره این مسائل انحرافی که اینها مطرح میکنن توضیح بدیم؟! اتفاقا برای اینکه بهتر زبون همدیگه رو بفهمیم باید به زبون خودشون و منطبق با دغدغه هاشون پاسخ داد. دغدغه اینها هم که همون دغدغه ای هست که بخاطرش شورای نگهبان همه منتقدین رو رد صلاحیت میکنه؛ یعنی دغدغه حفظ قدرت! پس اتفاقا به نظرم آقای فرجی دانا و در کل دوبت باید از این فرصت خیلی خیلی بهتر استفاده میکردن تا افکار عمومی رو علیه مجلس بکنن. به نظرم این مجلس بارها و بارها نشون داده که لیاقتش بیشتر از به توپ بسته شدن نیست، پس اینکه مثل یک جنتلمن بریم و خیلی شیک استیضاح بشیم و اجازه بدیم که هر حرفی درباره مون بزنن خیلی نمیتونه روش درستی باشه! در این زمینه رفتار با مجلس انصافا احمدی نژاد خیلی بهتر عمل میکرد. البته شاید هم اشتباه میکنم!
پاسخ:
سلام
ممنونم
بزرگترین رهبران دنیا که توانستند در مملکت خود تحولی ایجاد کنند از راه ترویج عدم خشونت و ترویج عدم تقابل به مثل بوده است.
این تنها راه است برای ایجاد یک تحول مردمی و ماندگار
تاکید بر قانون مندی و قانون مداری و استفاده از حقوق حقه و رفتن راه های دموکراتیک برای گرفتن حق و حقوق قانونی
می توان کارهای احمدی نژادی کرد و در کوتاه مدت نتیجه هم گرفت!
اما در بلند مدت باید قانون و عقل مداری حاکم شود
اگر این دولت بتواند آغازگر و الگوی این راه برای مردم و رجال سیاسی ما باشد بسیار بسیار جای خوشحالی خواهد بود

نسبت به فضای موجود مملو از بی اخلاقی وزیر علوم بسیار خوب عمل کرد و هر چه گفت حق بود و ناحق نگفت و واقعا اخلاق را رعایت کرد هر چند جبهه مخالف سعی کرد او را به ورطه بی اخلاقی و گفتن و افشاگری فاسد ببرد اما او نرفت!
فرجی دانا مساله بسیار حساسی را در این جریان بلند فریاد زد که اگر حاصل این استیضاح فقط همین دست آورد باشد که پرونده بورسیه ها پیگیری شود و لااقل کمی جلوی این روندهای فاسد گرفته شود ارزش داشت. بزرگترین خیانت به کشور خیانت به دانشگاه و ورود انسانهای ضعیف در کرسی های علمی هست که فرجی دانا سعی کرد جلوی آن گرفته شود و الحمدلله که روحانی و نجفی هم بر ادامه این راه تاکید کردند.

مجموعه دولت می توانست از وزیر خود بهتر دفاع کند و در این مورد عامدانه یا سهل انگارانه کم کاری کرد.
حتی از میان نمایندگان مجلس مدافعان وزیر می شد از چهره های بهتری چون مطهری و ... باشد اما ...

در مجموع تنها اشکال وارد به وزیر را تاکید بی جا بر ابقاء مدیرانی می دانم که مورد حساسیت مجلس واقع شده بودند که البته این مورد دلیلی قانع کننده برای استیضاح نبود در جایی که ایشان فردی عالم نخبه و مدیری شایسته در عرصه دانشگاه و موجه در میان استادان هست. حیف شد! کشور از فیض ایشان محروم نخواهد شد چون ایشان بسیار انسان متعهد مسلمان و عاشق مملکت خویش است اما در کسوت وزارت ایشان می توانست خدمات ارزنده ای در توسعه علم و پیشرفت همه جانبه دانشگاه ها داشته باشد به دلیل جنس مدیریت ایشان که از جنس دانشگاه و علما و نخبگان است.

ایران امروز بیشترین نیاز را به آرامش و دوری از هیاهو دارد. جنجال های بی مورد تنها دلخواه جریان های تمامیت خواه و افراطی است.
در هر صورت باید صبر داشت و با اعتدال و تدبیر به سوی آینده امیدوارانه حرکت کرد.
:)
۰۲ شهریور ۹۳ ، ۰۹:۲۰ علی...شبستان
سلام
دو سه مطلب شما را خواندم . در مورد آخرین مطلب تان باید عرض کنم که اتفاقا کلیت مجلس با استیضاح موافق بود . اگر هم تعداد مخالفان به 110 نفر رسید به دلیل نوع دفاع وزیر سابق علوم و سیاست مظلوم نمایی و البته دفاع تلویحی لاریجانی از ایشان بود وگرنه آراء مخالف این تعداد نمیشد . سیاست های این دولت نشان داد که شعار اعتدال سرپوشی ست برای افراطی گری که خود شما هم بدان اشاره کردید . در اینده نیز پرده های بیشتری بر خواهد افتاد که فرستادن منتقدان به جهنم در مقابلش عین ادب است !
اما در مورد پیشبینی رهبر فرزانه انقلاب در مورد مذاکرات و سوال شما در مورد منافع آن هم باید عرض کنم که اساسا نتیجه گیری شما با توجه به رویه ی رهبری بنظرم غلط است . ایشان بارها فرمودند که من دیپلمات نیستم ، انقلابی ام . یعنی مثل دیپلمات ها ترفند دیپلماتیک بکار نمی برم . سخن شان هم در بهترین زمان ممکن بیان شد . یعنی زمانیکه دولتمردان ما علیرغم همه ی کارشکنی ها و زورگویی های آنها ، هنوز چشم امید به آنها دارند . تاکید رهبری بر به نتیجه نرسیدن مذاکرات برای این است که دولتمردان ما چشم به درون و توانمدی های خودمان بیاندازند . آزاد کردن پول های خودمان در ازای تعلیق غنی سازی 20 درصد و تبدیل ذخائر اورانیوم به اکسید ، مصداق گرفتن تراول از بچه و دادن شکلات به اوست . اگرچه باید منصف بود و خدمات دولت را هم انکار نکرد . خصوصا در حوزه ی بهداشت و سلامت و کمی هم اقتصاد .
و در آخر سخنان آقا مرتضی رو کاملا تایید میکنم . مضافا اینکه خود دولت روحانی مسبب چنین وضعی ست . یعنی گره زدن سرنوشت سیاسی دولت با مسئله ی مذاکرات و دیپلماسی خارجی و رفع تحریم ها
یا علی
پاسخ:
سلام برادر عزیزم جناب روانستان
ممنونم
مدتها بود که توفیق گفتگو و استفاده از نظرا ت تان را نداشتم
طبق معمول گذشته اهل جدل نیستم و فقط بر روی شواهد متقن می توان نظر داد و سایر موارد فقط ظن است و لا غیر!
اگر صداقت دکتر لاریجانی و دکتر توکلی را مخدوش ندانید نمی توانید ادعا کنید که کلیت مجلس نظرشان استیضاح بود مگر این که حوزه نفوذ سران اصولگرا را قبول نداشته باشید. بالاخره فرایندهای حزبی (بخوانید جریانی!) را باید قبول داشته باشیم که هست یا نیست؟!
این هم خبر امروز:
"باهنر با اشاره به رأی عدم اعتماد مجلس به رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تقریباً شاکله عمومی مجلس این اعتقاد را نداشت که اولین وزیر معزول وزیر علمی و فرهگنی باشد و شاید اگر قرار بود استیضاحی صورت بگیرد وزیر اقتصادی کابینه بود."
خیلی شواهد بود مبنی بر این که حتی اهالی پایداری هم انتظار به ثمر نشستن استیضاح را نداشتند!
از جمله نیامدن ریاست جمهور (واعتراف بعدی ایشان که باید می آمده!) و مثلا صدا و غریو الله اکبر برخی نمایندگان اهل پایداری و شادی زاید الوصف ایشان هنگام قرائت نتیجه استیضاح و مکث و نگاه معنادار دکتر لاریجانی به آنها نشان داد که ...
در هر صورت اهل هیچ ظن و گمانه هم نباشیم و بر همین شواهد متقن بخواهیم نظر بدهیم فقط جابجایی 11 رای مخالف به ممتنع استیضاح را مردود می کرد و این یعنی کلیتی وجود نداشت! و اجماعی نبود. شاید حضور روحانی آن 11 رای را تامین می کرد شاید هم ... !

فرمودید شعار اعتدال سرپوشی است برای ...
فعلا شواهدی اگر دارید بفرمایید و الا واصبر! ان الله مع الصابرین
از قضا بنده عکس ادعای شما را شاهد دارم.
نمایندگان استیضاح گر مجلس وزیری را استیضاح کردند که جملگی به شخص ایشان نکته نداشتند و تمام دلایل استیضاح صرفا تحلیل بود و شواهد متقن و دال بر ارائه مدرک فقط بر چند نصب و عزل از ایشان بود! خرده گرفتند که چند نفر (نهایتا 3 نفر!) از کسانی که نظرشان در فتنه 88 با نظر رهبری همسو نبوده منصوب گشته اند!!!!
بوالجب!
البته بنده عدم توجه وزیر به حساسیت (هر چند بی جای) برخی از نمایندگان را ناصواب می دانم و نباید رفتن راه اعتدال و تدبیر را فدای چند نفر کرد اما اصلا سزای چنین عملی استیضاح نبود! یعنی استیضاح دال بر سلیقه بود نه دلیل!

احترام کامل دولت و شخص رییس جمهور به رای مجلس (هر چند این رای را قبول نداشتند) بسیار با شعار اعتدال و تدبیر هماهنگی داشت و بنده را خوشحال نمود که حتی اگر مجلس یا دولت یا ... توسط شخص یا اشخاصی بی ارزش گردیده اند باید جایگاه حقوقی و قانونی آنها را محترم و مقدس شمرد و این حریم را نشکست! کاری که در دولتهای به اصطلاح اصولگرای قبلی نه توسط دولت و نه توسط مجلس رعایت نشد و واقعا جایگاه ها مخدوش شد!
تکریم رای مجلس همراه با تاکید بر اصول بر حق راه اعتدال حرکتی شایسته و گرانقدر بود فارغ از این که رای مجلس و نظر ایشان را دولت قبول داشته باشد یا نداشته باشد.

پیش بینی شما هم از پرده های بعدی برای بنده جای بسی هیجان است که منتظر تحقق آن باشیم ...
:)

در مورد پیش بینی رهبری معظم
آن چه که شما فرمودید چه ربطی به پیش بینی داشت؟!
واقعا ربطش را نمی فهمم!
یعنی رهبری نمی توانند بفرمایند که 
مذاکرات را ادامه دهید اما منتظر به نتیجه رسیدن آن نباشید؟!
خیلی برد تبلیغاتی متفاوت است جانم!
یعنی پیش بینی رهبری فقط برای این است که به دولت بگوید که به مذاکرات دل خوش نباشید؟؟؟!!!
واقعا تفاوت بین دو جمله فوق را و تبعات آن را می توان نادیده گرفت؟!
و چگونه این دو را با هم مقایسه کنیم که پیش بینی مقرون به صرفه تر باشد؟؟؟!!!
دست آوردهای مذاکرات را دیشب جناب دکتر ظریف در بخش گفتگوی خبری 22:30 بیان نمودند و خیلی فراتر از اینها است که فرمودید.
فارغ از اصل توافقات ...
نقل از ایشان می کنم که فقط تاثیرات مثبت بار روانی ناشی از توافقات حاصل از مذاکرات باعث شکستن برخی تحریمهایی گشت که اصلا مصوبه ای برای آن وجود نداشت!!! یعنی مثلا در بخش دارو و غذا و بانکداری کسی با ما معامله ای نمی کرد چون بار روانی تحریمهای بین المللی چنان سنگین بود که همه از ارتباط با ایران دچار تردید و احتیاط بودند و الحمدلله این جو امروز شکسته شده.

برادر عزیزم!
جناب روحانی سرنوشت کشور ما را به مذاکرات و دیپلماسی خارجی گره نزده است! متاسفانه بی تدبیری دکتر احمدی نژاد و دکتر جلیلی ما را به چنین وضعیت اسفناکی دچار کردند! دکتر روحانی و تیم مذاکره کننده باید بی تدبیری تیم قبلی را جبران کنند.
:)
سلام.1)شما اگر به جهت گیری سایت الف و اظهارت رسمی آقای توکلی مراجعه کنید ایشان موافق استیضاح بودند2)ان نتیجه که شما تصور(وبلکه توهم!!!)می کنید از استیضاح حاصل  می شود حاصل نخواهد شد!!!!اصلی ترین فاکتور در  تعیین شکست یا پیروزی طرفداران  روحانی در انتخابات مجلس توانایی در حل معیشت مردم است  واین مساله بدون رفع تحریم ها تقریبا محال است.مواضع اخیر مقامات عالی رتبه نظام -حتی اظهار نظر عجیب و بی سابقه آقای عراقچی مبنی بر احتمال بازگشت به قبل از ژنو -حاکی از این است که نظام قصد کوچک کردن برنامه غنی سازی را ندارد مساله که بدون آن آمریکا به هیچ وجه تحریم ها را رفع نمی کند.در صورت شکست احتمالی مذاکرات آقای روحانی شانس بسیار کمی برای مجلس 94 و ریاست جمهوری 96 خواهد داشت(فراموش نکنید هسته اصلی حامیان آقای روحانی در 92 ناراضیان اقتصادی بودن نه ناراضیان فرهنگی یا سیاسی).این تحلیل ها تازه بدون در نظر گرفتن فاکتور شورای نگهبان است .دلیلی نمی بینم وقتی خاتمی با پشتواته رای 80 در صدی نتوانست جلوی رد صلاحیت مجلس 7 را بگیرد روحانی با پشتوانه رای شکننده 50 درصدی بتواند چنین کاری را بکند.بابت طولانی شدن کامنت عذر خواهی می کنم اما ما ملتی هستیم که عادت داریم برای فرار از تلخکامی شکست آن را طوری تحلیل کنبم که گویا پیروز شده ایم.
پاسخ:
سلام
ممنونم
1) آقای توکلی در روز قبل از استیضاح گفت که از ابتدا موافق نبوده اما در اثر مشاجرات و نوع تقابل صورت گرفته بین وزیر و منتقدان! پس از مطرح شدن استیضاح موافق شده!!!
با فرض صداقت در گفتار ایشان در دام جبهه پایداری ها افتاده است
2) درست فرمودید
اما 
ما در حال حاضر شاهد خدمات بزرگی از دولت هستیم که مردم آن را خیلی خوب درک می کنند
آلودگی تهران به شدت کاهش یافته به دلیل رفع حصر بنزین!
چند میلیارد دلار آزاد شده
تحریمها یکی یکی دارد برداشته می شود البته با شیب بسیار ملایمی متاسفانه! و بسیار ملایم تر از وضع تحریمها!
در بخش سلامت کار دولت بسیار ملموس است
و ...
مخلص کلام
با شما موافقم در مورد فاکتورهایی که در آینده این دولت و جریان را تحت تاثیر قرار خواهد داد
اما تمام داستان اینها نیستند
باید موفقیتهای دولت را هم در نظر بگیری
عامل روانی حاکم بر مردم را هم در نظر بگیری
از نظر بنده مجلس بعدی متعادل تر خواهد شد به سمت جریان اعتدال
به ویژه در تهران
در ضمن
درصد آراء آقای روحانی را نباید 50 و اندی بگیریم
این اشتباهی است که خیلی ها در تحلیلشان دارند!
شما باید آراء مخالفان جلیلی را به حساب ایشان بگذارید
نهایت بتوانید آراء ولایتی را هم بردارید!
اما قطعا بخش عمده ای از آراء مخالفان جلیلی که شامل قالیباف هم می شود آراء روحانی است.
انشاءالله ادامه راه با موفقیت جبهه اعتدال خواهد بود نه به عنوان یک جریان سیاسی بلکه به عنوان یک رویکرد معقول به تمام مسائل جامعه و دوری از افراط و تفریط در امر حکومت در تمام عرصه های سیاسی فرهنگی اقتصادی و ...
:)
۳۰ مرداد ۹۳ ، ۲۱:۰۸ پیمان شوقانی
سلام آقای دکتر ... 

درست فرمودید.
از دیروز که این تصویر را دیدم ، ایمانم به حرف خانم دکتر صدچندان شده است.
یاحق.

پاسخ:
سلام
:)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی