جمهوری اسلامی ایران

وبلاگ شخصی حمید ماجانی، نظرات و دل‌نوشته‌ها

جمهوری اسلامی ایران

وبلاگ شخصی حمید ماجانی، نظرات و دل‌نوشته‌ها

سیاسی‌نوشت 25 مرداد 92

جمعه, ۲۵ مرداد ۱۳۹۲، ۰۷:۱۸ ق.ظ

ابتدای کلام باید سال‌روز تخریب قبور اهل البیت بقیع علیهم السلام به دست فرقه ضاله و انگلیسی وهابیت را تسلیت عرض کنم. از طرفی با گنبد طلا و ضریح طلا و تزئینات افراطی در بارگاه و آستان ائمه کاملا مخالفم. کمک‌های عاشقانه مردم به آستانه‌های مقدسه باید خرج توسیع فعالیت‌های عام المنفعه برای بهبود وضعیت مردم و جوانان شود زیرا اگر ائمه بودند این گونه می‌کردند همان‌گونه که در زمان حیات مبارکشان این گونه بودند.

در این روز جمعه عرضم به شما چهار امام و مولای ما در بقیع این است که این دل‌های ماست که ویران شده نه قبور شما بزرگواران.

در روزهای اخیر دو واقعه مهم داخلی و خارجی را شاهد بوده‌ایم.

واقعه دردناک برای جامعه مسلمان جهان نزاع و جنگ روزافزون در بلاد مسلمین است. کشتار مسلمانان در این روزها خیلی معمولی شده و هزاران نفر در مصر و سوریه و لبنان کشته و ده‌ها هزار نفر زخمی گشته‌اند.

می‌خواهم فعالیت و دیپلماسی خارجی ایران امروز را با یک سؤال و چالش مواجه نمایم. ما در مواضعمان باید صلاح مسلمانان را در نظر گرفته و نگاه کوتاه و بلند مدتی به وضعیت کشورهای اسلامی داشته باشیم.

آن روز که مرسی مواضع سیاست خارجی ما در قبال سوریه را رد کرد و موارد دیگری که مورد قبول ما نبود رخ داد مرسی و اخوان المسلمین از طرف ما مردود شد. اولا پیروز اخوان‌المسلمین آن قدرها جای خوشحالی نداشت و درصد قابل قبولی از آراء را کسب نکرد اما ما سریعا از پیروزی آنها ابراز خوشحالی کردیم اما با جواب منفی مرسی مواجه شدیم. ثانیا در ادامه ما دیگر تعاملی با مرسی نداشتیم چرا که با هم اختلافاتی داشتیم که از نظر دستگاه دیپلماسی ما غیر قابل قبول بود در حالی که می‌توانستیم حداقلی از ارتباط را بر اساس برخی از توافقات برقرار داشته باشیم. ثالثا اشتباه بعدی ما در عدم محکومیت کودتای نظامیان مصری علیه مرسی بود. ما که از مواضع مرسی زخم خورده بودیم! نه در ظاهر اما از کودتا علیه کسی که قبولش نداشتیم ابرازی مبنی بر محکومیت نداشتیم و حال آنکه واضح است که در کشور و نظام نوپایی چون مصر کودتا تیر خلاصی زود هنگام و سم مهلکی است برای دموکراسی و عدم برقراری اراده مردم است و باید با تاکید بر شیوه‌های دموکراتیک در مبارزات سیاسی، همه را به آرامش و گفتگوی مسالمت‌آمیز دعوت نمود.

ایران حداقل‌های تاثیرگذاری (لااقل در ظاهر!) در دیپلماسی خارجی نسبت به مصر رعایت نکرد و حالا جالب است که کشتار مردم مصر را محکوم می‌کند و حال آنکه این وضعیت حاصل همان کودتایی است که ما آن را محکوم نکردیم!

بگذریم از خارجی!

داخلی را هم جمله‌ای عرض کنم.

کابینه دکتر روحانی با حداقل تلفات محتمل! مورد اعتماد مجلس قرار گرفت و تقریبا در وضعیت موجود رضایت‌بخش است. در مجموع شنود گفتگوهای مجلسیان حکایت از وضعیتی نامناسب بر مجلس دارد. ایشان هنوز تا رسیدن به مجلسی تاثیرگذار بر حل مشکلات موجود فاصله دارد. فضای سیاسی حاکم بر مجلس تداوم نگاه حذفی و تقابل با جریانات رقیب است بعضا و در این فضا نکات منفی زیادی موجود است که کشور را دچار خسران نموده و فعلا خواهد کرد! چماق فتنه 88 و زدن برچسب عدم ولایت‌مداری از جمله نکات منفی فضای سیاسی حاکم بر مجلس بود که توسط برخی به شیوه‌ای منفی مطرح و ترویج می‌گردد. در این موارد حرف زیاد دارم برای گفتن اما ... شاید در مطلبی دیگر ... بگذریم.

بنده با گزینه دکتر روحانی برای وزارت علوم آشنایی چندانی نداشته و ندارم و با بررسی رزومه ایشان به نوعی آن را جزو کژسلیقگی‌ها و کم‌لطفی‌های روحانی گذاشته‌ام که در مورد چنین وزارت مهمی چنین فرد بی‌نام و نشانی را معرفی کرد و هر چند مجلس احتمالا! به دلیل اتهامات سیاسی به ایشان رای نداد اما بنده در لیاقت ایشان در کسب چنین وزارتی مهم شک داشته و دارم.

در مورد دکتر نجفی هم متاسفانه مجلس کم‌لطفی کرد. وزارت آموزش و پرورش معمولا مورد بی مهری دولت‌ها در نصب آدم‌های ضعیف است و متاسفانه این وزارت را به عنوان وجه‌المصالحه و وجه‌المعامله (یکی جایزه فعالیت‌های انتخاباتی و دیگری به دلایل دیگر!) متداول شده که این بار گزینه خوبی معرفی شده بود که از هر فرهنگی سی سال سابقه بپرسید دوران نجفی را برتر از سایر دوران دیگر یاد می‌کنند. از مرتضی حاجی دولت خاتمی گرفته تا علی‌احمدی و حاجی‌بابایی از حداقل‌های لازم برای کسب چنین مسئولیتی برخوردار نبودند.

مجلس نجفی را به دلایل غلط سیاسی رد کرد و این از نگاه و ملاک اشتباه حاکم بر فضای سیاسی مجلس توسط عده‌ای ناشی شد. نجفی در سخنان خود تلویحا اشاره کرد که اگر به او رای اعتماد هم ندهند او در این دولت جای خود را خواهد داشت!

باید قبول کرد که مشی اعتدال نیازمند مدتی طولانی‌تر برای تسری به فضای مجلس خواهد بود و باید بپذیریم که هم در دولت و هم در مجلس برخی ظرفیت‌ها برای بروز و ظهور اعتدال ناکافی است.

پی‌نوشت:

این کابینه و دولت به دلیل داشتن تجربه سال‌ها مدیریت کلان کشور یک تیغ دو لبه است! از تجربه خود در جهت کسب قدرت و ثروت استفاده کند یا از تجربه خود برای حل مشکلات ریشه‌ای کشور استفاده کند. یادمان نرفته که بخشی از سیر قهقرایی در وضعیت کشور حاصل دوران مدیریت همین آقایان بوده است. بنده امیدوارم به این دولت و کابینه و امیدوارم که امیدواریم تحقق یابد.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۲/۰۵/۲۵

نظرات  (۱۲)

سلام
مطلبی که گفته بودم درمورد مصر را نوشتم. خوشحال می شم نظر شما را بدونم. راستی حال پدرتان چطور است. انشاءالله که عمل به سلامتی تمام شده است.

پاسخ:
پاسخ:
سلام
چشم! می‌رسم خدمت تون.
الحمدلله مرخص شدند و در منزل از ایشان مراقبت می کنیم تا انشاءالله صحت کامل بیابند.
واقعا این بزرگان فامیل و به قول معروف ریش سفیدها و گیس سفیدها مایه‌ی برکت و نعمت هستند و اگر وجود آنها را مغتنم بشماریم ره صد ساله را می شود یک شبه با خدمت به این عزیزان طی کرد.
البته هدف باید رضای خدا باشد نه رسیدن به ...
خداوند بسیار مهربان است که از هر دردی و به هر بهانه ای سفره ای پهن می کند و این ما هستیم که یا از این سفره بهره گیریم یا اعراض کنیم.
در دعای افتتاح می فرماید تتحبب الی و اتبغض الیک!
تو به من لطف کردی اما من آن لطف را دشمن دانستم!
ممنون از احوال پرسی شما
درود
اطلاعات سیاسی چندانی ندارم پس نظر هم....
مجلس گوش میدادم....
امیدوارم اوضاع بهبود یابد...


پاسخ:
پاسخ:
ممنونم و امیدوارم به امید شما
۲۷ مرداد ۹۲ ، ۰۵:۴۸ شهروند سبز
سلام
با مطلبی در عنوان"تامل در کابینه روحانی و مخالفان"در خدمتم.
منتظر حضور و نظرتان
موفق باشید

پاسخ:
پاسخ:
سلام
از این به بعد من هم در کامنت هایم با شما مخالفت می کنم تا جواب مرا هم در چند مقاله بنویسید،
شما جواب مرا یک خطی نوشتید و جواب شبستان را در چند کامنت. فکر کنم انتهای آخرین کامنت یادتان رفت بنویسید "ادامه دارد" ...
آقای جمهوری اینها از علامت اعتدال نیست! و گرایش به افراطی گری دارد!
(4 روز نظاره جلسات مجلس باعث شده جو مجلس و ادبیاتشان بر من تاثیر بگذارد)

پاسخ:
پاسخ:
سلام
خانم مشایخ عزیز!
بارها گفته ام که با بنده مخالفت کنید تا بیشتر بهره ببریم!
هم بنده و هم شما!
اما شما که گوش نمی دهید و مدام موافقت می کنید!

فارغ از مزاح!
واقعا بستگی به زاویه سخن و محتوای کامنت دارد جواب بنده و البته بستگی دارد به اطلاعات بنده ایضا.
و هیچ ربطی به حجم کامنت شما ندارد خانم!
ممکن است کامنت های شما در سطح اطلاعات بنده نباشد و بنده حرفی نداشته باشم برای شما
ممکن است کامنت های شما دارای نکاتی باشد که برای بنده جذابیتی برای بحث کردن نداشته باشد
و بسیاری از حالات متنوع دیگری که ممکن است رخ دهد در جهت طولانی شدن یا کوتاه شدن جواب کامنت های عزیز شما.
سعی کردم در حد وسعم این کامنت را مفصل جواب بدهم که کمی از شرمندگی ام و البته از احساس منفی "نگرفتن جواب مفصل" شما کاسته شود!
مطمئنم که از اعتدال به دورم و بسیار راه دارم تا بیاموزم مشی اعتدال را و ما به روحانی رای دادیم که در طول دولت ایشان اعتدال را تجربه کرده و بیاموزیم عملا.
روحانی مچکریم!
۲۶ مرداد ۹۲ ، ۱۱:۳۷ جمهوری اسلامی به شبستان
...
چند روایت از زمان صدر اسلام برای شما بیاورم که صحابه با نظرات صریح پیامبر مخالفت می کرده اند و هیچگاه چنین ادبیاتی رایج نشد که بگویند فلانی مخالف رهبری است و ضدولایت فقیه است یا امثالهم؟؟؟!!!

برعکس! پیامبر چنان این موضوع مخالفت را نهادینه کرده بود که صحابه بدون ترس و واهمه مخالفت می کردند و نظر خود را می دادند و البته اگر در مجموع نظر اکثریت بر چیزی می شد پیامبر به آن تن می دادند.
ترویج سخن خدا بود این سیره نبوی که همان الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه هست.
البته در همان فرهنگ صدر اسلام صحابه پس از اعلام مخالفت اگر پیامبر را بر تصمیمش راسخ می دیدند تبعیت محض داشتند و دیگر چون و چرا نمی کردند.
حال شما در مباحث مجلس متاسفانه این آسیب را می دیدید که عده ای که برداشت خاصی از ولایت فقیه دارند دیگران را بر ولایت مداری نمی پنداشتند!

در مجموع این بحث شاخ و برگ زیاد دارد و اگر بخواهم در این مورد بنویسم باید چندین مطلب بنویسم و ممکن است این جا دچار سوء تفاهم هم بشویم اما به هر حال خوشحال می شوم که اگر غلط فکر می کنم بنده را آگاه بفرمایید.
۲۶ مرداد ۹۲ ، ۱۱:۲۰ جمهوری اسلامی به شبستان
...
ما در تعیین جایگاه دین در تخصص دچار انحرافاتی جدی هستیم.
یک بار آیت الله جوادی آملی در جلسات تفسیر دقیقا به همین موضوع باریک و ظریف اشاره فرمودند که منظور از دین مدار بودن در سطح جامعه و در علوم تخصصی و از جمله دانشگاه این نیست که در فلان اداره مراسم زیارت عاشورا بخوانند یا نماز جماعت باشد یا هر نماد دینی دیگری که همه این ها خوب است و باید در جای خودش باشد اما باید متخصص را به تخصصش گمارد و دین را در تفکر و درون جامعه نهادینه کرد و بحث اسلامی کردن دانشگاه ها بالا بردن عمق بینش دانشجو نسبت به اسلام است نه ترویج نمادهای دینی که ممکن است سطحی باشد که اکنون همین آسیب رخ داده است و کارکنان و اساتید معمولا دچار نفاق در نمادهای دینی گشته اند.
امیر المومنین فرمودند اوصیکم بتقوی الله و نظم امرکم!
نظم حاکم بر وزارت خانه های آموزشی ما زیر صفر است و تا نظم نباشد تقوایی هم نهادینه نخواهد شد!
ما در حال حاضر شاهد بخشنامه ها و فضایی غیرانسانی هستیم که حاصل همین نگاه غلط بوده که فلانی تخصص دارد اما تعهد ندارد حال کدام تعهد؟! آن که نظر و سلیقه عده ای است؟!
طرف دارد داد می زند که بنده مطیع فرامین رهبری هستم و ولایت فقیه را قبول دارم اما می گویند که نه! تو دروغ می گویی! چون فلان جا فلان نظر را دادی!
در جامعه اگر رجال سیاسی برای نظرات حتی به زعم برخی غلط مورد استنطاق قرار بگیرند که ما باید شاهد مدیریت یک عده بی نظر و بی جرات باشیم که برای حفظ مقام خود هر حرف حقی را نزنند که مبادا بعدا به آنان بگویند فتنه گر!
این تک صدایی را خود رهبری هم قبول ندارد!
... ادامه دارد ...
۲۶ مرداد ۹۲ ، ۱۰:۴۸ جمهوری اسلامی به شبستان
...
چه بسا کافرانی که صدبرابر شریفتر از مسلمانان متزین به فقط نام اسلام هستند.
به نظر بنده چه در مورد مصر و چه در موارد دیگر ما باید بر نظر مردم آن منطقه و دموکراسی تاکید کنیم چون هر گروهی از جمله گروه‌های اسلام‌گرا معلوم نیست وابسته باشند یا مستقل! و این را مردم منطقه بهتر می فهمندو شاید به همین دلیل بود که رای ضعیفی داشت اخوان المسلمین.
اگر مردم منطقه مسلمان باشند قطعا اسلام نظر آنها خواهد بود.

ثانیا
در مورد مطالب شما پیرامون دکتر نجفی بحث مفصلی است که اصلا بنده کاری به عمرو و زید ندارم.
شما باید در فضای آموزش و پرورش و وزارت علوم تنفس کنید تا متوجه فجایعی که در حال رخ دادن است بشوید.
این که بنده و شما فکر کنیم وزارت بتواند جوانان ما را سکولار کند یا دین محور کند یا دردمند در دین بکند و یا امثالهم خیال خامی است.
وزارت ها تاثیر دارند اما همه ماجرا نیستند.
خلاصه عرض کنم خدمت شما دوست عزیز که ما اکنون آنقدری که در تصمیمات غلط در حوزه تخصصی در وزارت خانه ها داریم ضربه می خوریم در حوزه دین و فرهنگ نخوده ایم.
ما چنان مشکلات عمیقی در این دو وزارت خانه داریم که بحث فرهنگ و ساختار اسلامی بسیار بعید است و فعلا ساختار انسانی ما مخدوش است.
اخلاق انسانی ما مخدوش است اخلاق اسلامی که هیچ!
ادامه دارد...
سلام
وقت بخیر. یک مطلب نوشتید اما واقعا هزار لایه است.

اول: واقعا از این تزیین بارگاه و آستانه ائمه بیزارم. شما حتما یادتان هست 40 روز اول رحلت حضرت امام؟ فضای خاکی و کانتینرها ... واقعا آدم یاد روحانی بودن و عرفانی بودن این مرد بزرگ می افتاد. اما اکنون در حرم امام گم می شویم! البته منظور من حد وسط گرفتن است.

دوم: مفاهیم مسلمانی و ظلم و قتل و کشتار در سیاست خارجی و حتی داخلی ایران با توجه به شرایط و حساسیت موضوع فرق می کند. چند سال پیش به خاطر جنگ 33 روزه اکثرا کلاس ها تعطیل میشد، داستانی داشتیم و پارسال به خاطر سوریه هم. اما تصاویر کودتا و کشتن مسلمانان در مصر کنونی را فقط هر شب از اخبار می بینیم و آمار کشته شدگان را می شنویم.
کجاست حضرت یوسف که این مردم مصر را نجات دهد! از ما و سیاستمداران ما که هیچ آبی گرم نمی شود!
تمام منطقه آشوب است، یک روز افغانستان، پاکستان، عراق، اکنون سوریه و ترکیه و ...
خدا به ما رحم کند.

پاسخ:
پاسخ:
سلام
خدا تا وقتی که ما در چارچوب اسلام و عقل و تدبیر و اتحاد قدم برداریم به ما رحم خواهد کرد.
۲۵ مرداد ۹۲ ، ۱۹:۳۹ علی...شبستان
سلام

در مورد تحولات مصر با حضرتعالی همنظر نیستم . قطعا مسائل مصر و وقایع آن یک فتنه تمام عیار است که مسلمانان را به جان هم انداخته است . موضع ایران هم در این مسئله بر پایه ی توصیه ی حضرت امیر المومنین ع پیرامون فتنه هاست . حضرت امیر ع به یارانش در مورد فتنه های امت چنین میفرماید : در فتنه ها همچون شتر دوساله باش که نه پشتی دارد که سواری دهد و نه پستانی که او را بدوشند . شما در این تحلیل آنسوی داستان را ندیدید . جنبش تمرد هم از مردم مصر بودند . علی ای حال معتقدم استثنائا اینبار وزرات حارجه ی ما موضع خوبی گرفت که بعد ها میتواند بر اساس همین موضعگیری در مسائل مصر ورود کند بدون اینکه به طرفداری از قشر خاصی متهم شود .
در مورد وزراء هم باز با شما احتلاف نظر دارم . آشنایی با افکار نجفی میتواند بیشتر شما را کمک کند . اگر متخصص خوبی ست که منهم قبول دارم ، دلیل بر متعهد بودن او نمی شود . اتفاقا اصلاح طلبان برای وزارت خانه هایی که نشان کرده بودند ، برنامه دارند . علوم و آموزش و پروش . یعنی ساختن نسلی با تفکر سکولاریستی . بسیاری از اینها انسان های مومنی هستند اما ابدا حامی رسوخ دین در مراکز تصمیم ساز ندارند . این خطر است برای جمهوری اسلامی که با دست خودش نسلی سکولار بپرورد . غیر از اینها عباس آخوندی هم نباید رای می آورد که متاسفانه آورد . او یکی از عوامل اصلی توهم موسوی ست و امروز راست راست به ریش نظام می خندد !
یا علی

پاسخ:
پاسخ:
سلام
ممنونم علی آقای عزیز
ارزیابی مثبت شما از موضع خارجی ما در مصر باید پاسخگوی ابهامات باشد.
در مورد مصر بفرمایید که چگونه شد که ما
عجولانه از پیروزی اخوان المسلمین حمایت کردیم؟
به مرسی دست دوستی دراز کردیم بدون تامل! و چه جوابی گرفتیم؟
چه فجایعی رخ داد از این اخوان المسلمین؟
و آیا حمایت ما از این ها ما را در فجایعشان شریک نکرد؟
به نظر حقیر این از مبانی غلط ماست که هر جا اسم اسلام آمد طرفدار آن می شویم!
ادامه دارد
...
سلام
من از رای اوردن یکی از وزیران اصلا خوش حال نیستم ..هرچند وزارت خانه او خیلی مهم نیست ولی ....
امیدوارم وزیر علوم کسی بشود که کمی درهای دانشگاه را باز کند کمی بگذارد در دانشگاه نفس بکشیم

پاسخ:
پاسخ:
سلام
امیدواریم
سلام
در مورد مصر خیلی فکر می کنم و می خوام یک مطلب بنویسم. در مجموع فکر میکنم که مصالحه با نیروهای قبل از انقلاب اینقدر خطرناک است که می تواند به کودتا و نتایج آن منجر شود.
در مورد وزرا
دکتر میلی منفرد در بین دانشگاهیان شناخته شده است. البته انتخاب اول نبود. ولی نسبت به ایده آل ما یک نقطه اعتدال محسوب می شد که نه اصولگرا باشد ونه رفتارهای اصلاح طلبانه شاخص مثل امضای برخی نامه ها را داشته باشد. بینابین بود.
و خیلی حیف شدکه مجلس با سیاسی کاری ایشان را کنار گذاشت.

پاسخ:
پاسخ:
سلام خانم دکتر
ممنونم
متوجه منظورتون از مصالحه با نیروهای قبل از انقلاب در مصر نشدم!
مصالحه بین چه کسانی و سر چی؟!

در مورد وزیر علوم بنده انتظارم شخصی در طراز دکتر عارف است نه فردی بی خاصیت و بدون سابقه در مدیریت کلان که نتوان آن را مورد مداقه از جنس فتنه قرار داد!
آن قدر دچار اعتدال نشویم که افراد بی خاصیت را بر کسانی که کارا هستند چون دکتر نجفی ترجیح بدهیم!
مجلس هم حواسش هست و این دفعه به خاطر عدم جذابیت به وزیر مورد نظر رای نخواهد داد چون می داند که برای راه گم کردن آن فرد بی سابقه البته تابع نظرات دیگران خواهد بود!
ÈÇÒ ˜ÑÏä ÊãÇã ÔȘå åÇí ˜ÇÑÊí ãÇåæÇÑå ÈÑÇí ÊãÇÔÇí ÝíáãåÇ æ æÑÒÔåÇí ÑæÒ ÏäíÇ ÈÇ ˜íÝíÊ ÚÇáí. ÇÓ˜Çí ÇíÊÇáíÇ ÈÇ ˜íÝíÊ ÚÇáí ÈÇ ˜ÇäÇá åÇí Ǎ Ïí. ÊäåÇ ÓÑæÑ ÈÏæä ÞØÚí ÈÇ åäÇí ÈÇäÏ ÚÇáí

پاسخ:
پاسخ:
حالا این فحشه! یا تشکره یا ...؟؟؟!!!

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی