جمهوری اسلامی ایران

وبلاگ شخصی حمید ماجانی، نظرات و دل‌نوشته‌ها

جمهوری اسلامی ایران

وبلاگ شخصی حمید ماجانی، نظرات و دل‌نوشته‌ها

نرمش هنرمندانه در سیاست خارجی

شنبه, ۱۶ شهریور ۱۳۹۲، ۰۲:۴۵ ب.ظ

 مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان با اشاره به جبهه بندیهای شفاف منطقه ای و جهانی افزودند: نرمش و انعطاف هنرمندانه و قهرمانانه در همه عرصه های سیاسی، مطلوب و مورد قبول است اما این مانور هنرمندانه نباید به معنای عبور از خط قرمزها و بازگشتن از راهبردهای اساسی و توجه نکردن به آرمانها باشد.

امیدوارم به زودی اثرات نرمش و انعطاف هنرمندانه و قهرمانانه بدون عبور از خطوط قرمز را در دیپلماسی خارجی شاهد باشیم و دشمنان خارجی نیز نشان دهند که حرف حساب را متوجه می‌شوند!

آیا آمریکا در جهت تعامل با ایران ورفع تحریمها، استقبالی از این نرمش خواهد کرد؟

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۲/۰۶/۱۶

نظرات  (۱۱)

سلام

ممنون از لطفتون. فعلا وقت -و یه کمی هم حوصله- وبلاگ جدید رو ندارم. حالا تا مدتی به همین شکل در خدمت شما هستم و بهتون سر میزنم تا ببینم در آینده چه میشه...

منظور من از رادیکال شدن فضا این بود که اگر جنگ سوریه و غرب شروع بشه، به هر حال ادبیات مسئولین ایرانی هم نسبت به غرب تند تر میشه. دولت هم که نمیتونه خلاف جریان آب شنا کنه و ناگزیره که اون هم از ادبیات رادیکال تری استفاده کنه. نتیجه اش هم این میشه که تنش زدایی مد نظر دولت با غرب نمیتونه به شکل مطلوب پیش بره.
البته من از صحبتهای هاشمی رفسنجانی و همین صحبتهایی که شما از رهبری نقل کردید این طور برداشت میکنم که ایران تمام توانش رو در این میذاره که جنگ به وقوع نپیونده، و حتی در صورت وقوع جنگ هم دخالتی به شکل مستقیم نخواهد کرد و به ناچار از روی اسد عبور خواهد کرد.

پاسخ:
پاسخ:
سلام
در مورد وبلاگ هر جور صلاح می دوند.

در مورد ادامه هم با شما موافقم هر چند باید منتظر وقایع جدید بود و مواضع ایران که چه سرانجامی را برای ما در این فرصت (بحران) رقم خواهد زد.
شاید غرب (بخوانید اسرائیل!) بخواهد به بهانه سوریه جنگ تمام عیاری را علیه مقاومت فلسطینی راه بیاندازد و باید دید چه موضعی ما را با کمتریم صدمه به بیشترین منافع می رساند. البته اگر مواجهه لابد باشد و غرب این گزینه را برگزیند که دیگر گریزی نیست اما حتی در آن شرایط هم نباید بی گدار به آب زد.
البته بنده بعید می دانم عقلای غرب چنین رویکردی افراطی نسبت به خاورمیانه داشته باشند.
آنها تجربه های شیرینی از متد سیاسی و فرهنگی و اقتصادی دارند!
سلام
یه جورایی این از بدشانسی دولت روحانیه که هنوز نیومده، با چنین بحرانی درگیر شدن! دولتی که با شعار اعتدال اومده، حالا در فضایی قرار گرفته که داره به سمت رادیکال شدن پیش میره...
البته اگر ایران در این قضیه سوریه بتونه نقش پررنگی بازی بکنه و در فیصله دادن به ماجرا موفق بشه، یقینا برای تثبیت نظام و آینده اون و وجهه جهانی اش بسیار حائز اهمیته.
******
حالا خارج از بحث اصلی این مطلب، یه نکته ای که در این پست به چشم میخورد اینجا بود که این سخنان در دیدار با اعضای خبرگان مطرح شده...
من آخرش نفهمیدم که کارکرد مجلس خبرگان در اینه که هر سال از رهبری حساب بکشه و گزارش عملکرد بخواد، یا اینکه سالی یکبار دور هم جمع بشن و از بیانات و رهنمودهای ایشون استفاده بکنن!!! نکته بعدی که من هنوز نتونستم بفهمم اینه که چرا باید این همه خرج برگزاری انتخابات برای این مجلس بی خاصیت و تشریفاتی بشه؟!

پاسخ:
پاسخ:
سلام فرید جان
ممنونم
آقا وبلاگ جدیدت رو راه بیانداز و ما رو هم بی خبر نذار لطفا!

متوجه نشدم منظورت رو از رادیکال شدن اجباری دولت اعتدال؟!
اگر منظورت حمایت از سوریه هست بالاخره باید عملا یک شعار بتونه در اجرا بمونه نه فقط در حرف!
این به کیاست و رندی گروه سیاست خارجی ما برمی گرده که هم بتونه محور مقاومت رو حفظ کنه و هم از عملکرد منفی امثال بشار برائت بجوید.
****
در مورد مجلس خبرگان با شما موافقم و الان این مجلس لااقل در ظاهر امر در جایگاه خودش نیست!
انتقادات زیادی به شیوه اجرا و رویکرد مجلس خبرگان وارد هست.
البته اگر بخوای چرتکه بندازی خیلی چیزای دیگه الان تعطیل بشن بهتره! حتی خود مجلس شورای اسلامی! شورای شهر! و ...
باید خرج کرد تا این نهادهای دموکراتیک در بستر تجربه و زمان رشد کنند.
به ویژه مجلس خبرگان نقش مهمی در دموکراتیک کردن نهاد رهبری می تواند ایفا کند اگر به جایگاه اصلی و اعتدال خویش نزدیک شود.
با شما موافقم. با همدلی و همراهی یکدیگر و امید به خدا پیروز خواهیم شد :)

پاسخ:
پاسخ:
انشاءالله.
سلام
من فکر می کنم آمریکا و غرب، تحریمهایی را که خیلی شیرین و راحت بهانه ی وضع کردنشان را به آنها دادیم، به این سادگیها لغو نمی کنند. مواجهه آنان با ما، مانند مواجهه با همه ی کشورهای دیگر، با توجه به منافع ملی خودشان تعریف می شود. اگر سیاستها و حرفهای ما بهانه ای برای ایجاد فشار و تضعیف کشور ایجاد کند، بلافاصله از آن استفاده می کنند، اما برای برداشتن آن عجله ای نخواهند داشت.
واقعا واقعا نیاز به مانوری هنرمندانه با حفظ راهبردهای اساسی داریم.

سقایسه را با یادداشتی در ادامه گفتگوهای پیشین به روز کرده ام. اگر فرصت داشتید ملاحظه کنید.
سپاس

پاسخ:
پاسخ:
سلام
درست فرمودید.
اما یادمان نرود که نقش ایران به گونه ای است که همیشه برگه های برنده زیادی در منطقه در اختیار دارد.
باید سنگرهای داده شده را یکی یکی پس بگیریم.
البته در مواردی می توان منطقه نزاع را تغییر داد با آوردن مهره های جدید و بردن نزاع به مناطق دیگر و از کار انداختن سنگرهای قبلی!
خیلی می توان گفت در مورد برگه های برنده یی که مغفول مانده اند ...
چشم خدمت می رسم.
سلام
با مطلبی در عنوان"پلورالیسم دینی از منظر قرآن"در خدمتم.
منتظر حضور و نظرتان
موفق باشید

پاسخ:
پاسخ:
سلام
ممنون از اطلاع
چشم
سلام
از مجموع مواضع و اقدامات دولت در این مدت اخیر فکر میکنم ایران دارد در راه منطقی و منعطفی قدم بر می دارد
مطمئن باشید به جز کشوری مثل اسرائیل، کشورهای دیگر از این گونه اقدامات استقبال می کنند و انشاء الله تحریم ها و فشارها کمتر خواهد شد

پاسخ:
پاسخ:
سلام
امیدوارم که همین گونه شود که می فرمائید.
اجازه
خوش بین نیستیم
بودیم ها خیـــــــــــــــــلی
تمام شد
همه اش را به هرز بردند
همه ی امید هایی که داشتیم
الان فقط امیدواریم
البته با کلی احترام

پاسخ:
پاسخ:


روز محدثه ی عزیز مبارک.

پاسخ:
پاسخ:
سلام
ممنون
سلام
خیر آمریکا نه حاضر به نرمش است و نه از نرمش در جهت حل مسائل استقبال خواهد کرد البته اگر نرمشی برای تسلیم شدن باشد شاید! هرچند گاهی نرمش اورا گسناخ تر خواهد کرد که زودتر برنامه های ازپیش طراحی شده اش را به اجرا بگذارد آمریکا همیشه به سمتی حرکت خواهد کرد که از مسائل و منازعات بحران افرینی کند او به سویی میرود که قدرتش را به کارببرد نه منطق وعقلش را!!امروز در بحران سوریه عینا می بینیم که می گوید ما تصمیم به حمله داریم و کاری با سازمان ملل و افکار عمومی جهان نداریم
امروز می بینم که کشتار1400نفر آن هم به دست تروریستها برای ایجاد بهانه خط قرمز آمریکا و عبور دولت سوریه از انسانیت است اما تلفات شیمیایی 5هزار حلبچه ای هزاران ایرانی و سردشتی و 100هزار سوری کشته شده و تکه تکه شدن کودکان غزه ای و کشتار ونابودی عراق وافغانستان و آدم سوزی میانمار عبور از انسانیت نبوده ونیست !بی منطقی و دروغ را ببینید دنیای زورگویی و شیر جنگل را به یاد آورید!!
امروز روزی است که فقط بازبان زور می شود از شر آمریکا وبهانه تراشی هایش خلاص شد زبان زور تنها زبانی است که آنها می فهمند
امروز در جریان بحران تازه سوریه یاد سخن آقای جلیلی درجریان تبلیغات ریاست جمهوری افتادم آری او درست می گفت که تنها راه حل مقاومت است
یاعلی

پاسخ:
پاسخ:
سلام بر برادر عزیزم جناب علی آقای وحیدی
این هم یک تحلیل است و آینده نه چندان دور مشخص خواهد کرد که آیا ما قادر به ابراز نرمش خواهیم بود و در مقابل آیا آمریکا استقبال منطقی و مطابق با معیارهای ما نشان خواهد داد؟
هر دو قسمت این موضوع مهم است که چگونه رخ دهد.
پیمان صلح با دشمن مساله ساده ای نیست که به راحتی منعقد شود و نیاز به زیرکی و رندی دارد.
وقتی رهبری معظم می فرمایند لااقل امکان عقلی برای وقوعش وجود دارد که می فرمایند.
امیدوارم رویکرد جدید برای یک بازی برد برد جواب بدهد.
ما هم امیدوارم و البته نه چندان خوش بین...

پاسخ:
پاسخ:
سلام دوست عزیز
فعلا خوش بینی به آینده بهترین گزینه است و البته امیدواری و دعا برای امیدهایمان.
سلام دوست عزیز
به این سخنرانیها میگن محدود کردن دولت در سیاستهای خارجی
اگه رئیس سپاه و بسیج و نیروهای مسلح و... بذارن سیاستهای خارجی و بحثهای برون مرزی فقط مربوط به وزارت خارجه باشه، قطعا در مقابل بیان نرم، پاسخهای نرمتر خواهیم شنید
یه بار طیب اردوغان گفته بود مشکل ایران اینه معلوم نیست کی مسئول چه کاریه و معلوم نیست مواضع بین المللی ایران رو باید از دهن کی شنید

پاسخ:
پاسخ:
سلام دوست بزرگوارم
به هر حال رهبری هم در امور سیاست خارجی صاحب نظر هستند و در قانون هم اختیارات دارند اما این انتقاد شما را وارد می دانم که برخی از افراد مواضعی می گیرند که در مجموعه سیاست خارجی ما یک ساز ناهمگون است! خطیب جمعه و سپاه باید بدانند که نظرات آنها در جامعه بین الملل بازتاب دارد و باید نظر همه افراد صاحب تریبون با نظرات دستگاه رسمی دیپلماسی خارجی کاملا هماهنگ باشد.
رهبری در جایی فرموده بودند که بنده چارچوب کلی و خطوط قرمز را مشخص می کنم و دولت موظف است در این چارچوب رایزنی کند و خلاقیت به خرج دهد برای پیشبرد اهداف.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی