جمهوری اسلامی ایران

وبلاگ شخصی حمید ماجانی، نظرات و دل‌نوشته‌ها

جمهوری اسلامی ایران

وبلاگ شخصی حمید ماجانی، نظرات و دل‌نوشته‌ها

چله نشینی

يكشنبه, ۱۴ مهر ۱۳۹۲، ۰۵:۱۴ ق.ظ

یکی از سنت‌های اولیاءالله از زمان حضرت آدم علیه‌السلام تاکنون سنت و سیره‌ی چله‌نشینی است. یعنی چهل روز عزلت گزیدن و اعمال و رفتاری را مداومت کردن به این نیت که آن اعمال و رفتار وارد جسم و روح شود و خلاصه تبعات جسمی و معنوی آن بر شخص جاری گردد.

مهم‌ترین نکته در چله‌نشینی این است که چله‌نشینی خود هدف نیست بلکه یک مقدمه است برای یک هدف عالی‌تر که همانا حضور در اجتماع است. یعنی اوج کمالات انسانی یک انسان در جامعه رخ خواهد داد و این نگاه غلط در طول تاریخ تا به امروز دامان خیلی از انسانها را آلوده کرده که چله‌نشینی را فی‌نفسه یک روش زندگی برگزیده‌اند و تارک‌الدنیا شدن را به مفهوم جدایی از جامعه و عدم ارتباط با سایر انسانها درک نموده‌اند که قطعا و یقینا یک تفکر انحرافی است.

نکات بسیاری می‌توان در باب چله‌نشینی بیان نمود اما آنچه بنده می‌خواهم در اینجا به آن اشاره کنم تغییرات ظاهری در چله‌نشینی‌هایی است که امروزه می‌توان لحاظ نمود تا ما هم بتوانیم از این سنت حسنه و سیره‌ی عملی اولیاءالله بهره‌مند گردیم.

زندگی امروز امکان اینکه شما چهل روز از جامعه جدا شوید و به دامان طبیعت (جنگل، کوه، بیابان و ...) بروید تقریبا محال است! پس چه باید کرد؟ تجربه بنده این است که می‌توان در جامعه بود و حضور داشت و چله‌نشین هم باشیم!

مثلا شما یک عمل اندک عبادی را یا ترک یک سوء رفتار را یا انجام یک عمل حسنه را چهل روز ملزم می‌شوی که هر روز انجام دهی تا آن عمل حسنه یا ترک رفتار سوء یا آن عمل عبادی ملکه شود در وجود شما.

البته فرق است بین عادت و ملکه شدن! عادت عملی است که شما بدوت توجه قلبی و ناآگاهانه انجام می‌دهی اما ملکه شدن یعنی شما توجه داری که این عمل را با چه نیتی و با چه کیفیتی داری انجام می‌دهی و هر روز آن عمل که ظاهرا عادت است دارای جلوات و تبعات و برکات و کیفیت جدیدی در وجود شما خواهد بود.

به هر حال عادت خوب از عادت بد بهتر است! 

شاید بتوان گفت که ابتدا به یک عمل خوب باید عادت کنیم اما این تعبیر کاملی نیست! چون همان روندی که باعث شده ما به عمل خوب عادت کنیم غلط بوده که ما فقط عادت کرده‌ایم و تغییری در کیفیت آن عادت نداریم.

در مجموع عادت خوب ما را از بد بودن و تبعات جسمی و روحی آن نجات می‌دهد اما مگر ما فقط به دنبال بدنبودن هستیم؟! کمال ما این نیست که به خوبی‌ها عادت کنیم!

دقت کنیم که منظور از عادت اینجا یک تکرار بدون توجه است و یک تکرار بدون آگاهی است و یک تکرار بدون هم‌افزایی است.

مثلا عادت به نماز اول وقت یک عمل بسیار نیکو و عالی است که تبعات و اثرات بسیاری در جسم و روح و زندگی انسان دارد اما اگر توأم با برخی توجهات و شرایط دیگر نماز نباشد به تنهایی کارایی ندارد در بالابردن معرفت یک انسان.

تنها یکی از اثرات سوء عادت خوب این است که به هر دلیلی ممکن است کلا ترک شود چون عادت خوبی که باعث تبعات جدیدی نشود از جمله ممکن است به نظر بی‌ارزش جلوه کند در زندگی! مثلا دیده‌ام که می‌گوید "ما که یه عمر است فلان کار را کرده‌ایم و وضعمان هم این است و فلانی که این عمل را از اول انجام نداده وضعش بهتر از ما شده!"

به همین مختصر بسنده می‌کنم و نکاتی دیگر از وادی چله‌نشینی را می‌گذارم برای مناسبت‌های دیگر. همه اینها مقدمه‌ است برای عرض اصلی بنده برای ارائه یک پیشنهاد برای یک چله‌نشینی!

از ابتدای ذی‌الحجه تا روز عاشوراء چهل روز است. این چهل روز اتفاقات بسیار مهمی افتاده که می‌توان به آنها توجه کرد و قلب را با یاد و ذکر آنها تطهیر نمود. از جمله حرکت و قیام حضرت اباعبدلله الحسین علیه السلام است که حج را نیمه کاره رها کرد و روز نهم از مکه به سمت کوفه خروج کرد.

بحث‌های مفصلی پیرامون این حرکت شده و هنوز ما با ابعاد گوناگون این حرکت ناآشناییم. شاید به تعداد انسانها بتوان روایت کرد قیام حسین علیه السلام را! چرا که حافظ علیه الرحمه فرمود:

یک قصه بیش نیست غم عشق وین عجب

کز هـر زبان که می‌شــنوم نامــکرر اسـت!

از نظر بنده هر کسی باید با ظرف خویش از دریای بی‌کران حسین بهره گیرد و لزومی ندارد که بهره بنده مشابه با دیگری باشد و مهم توجه به این مهم است.

درک روز عاشوراء و آنچه در این روز رخ داد هنوز هم از آرزوهای بنده هست. قطره‌ای از شرابی که یاران حسین علیه‌السلام نوشیدند و مست گشتند و پروانه‌وار گرد شمع وجود اباعبدالله گردیدند و سوختند و فناء لله شدند می‌تواند تمام بشریت را از ضلالت و حیرانی بیرون آورد. بنده در جستجوی آن قطره‌ام!

چهل صبح را با دو توجه شروع می‌کنم!

توجه اول: السلام علیک یا صاحب الزمان

مهم توجه به امامی است که حاضر است و ناظر و ما غائبیم از محضر ایشان. هر ذکری که ما را متوجه حضرت کند خوب است. از همین سلام اندک آغاز کنیم و لحظاتی را با این معنا ملازم شویم. شاید اول صبح درگیر خیلی از کارها باشیم اما توجه به این معنا ما را از کارهای دیگر بازنخواهد داشت. حال اگر توانستیم دعای عهد بخوانیم و فرصت بود و مجال بود که چه بهتر اما اگر نبود به همین اندک هم بسنده کنیم بسیار راه‌گشا و مفید خواهد بود. 

مهم توجه به معنای دعای عهد است که آقای من! من با شما عهد دارم و وفادار به عهدم هستم همان گونه که یاران حسین علیه‌السلام تا روز عاشوراء ماندند بر عهد خویش و این توفیق نبود جز با عنایت شما و تلاش خودشان. لقلقه زبانی بی‌فایده است!

توجه دوم: السلام علیک یا اباعبدالله الحسین.

شاید این بار در روز عاشوراء درکی و حضوری تازه یافتم بر محضر حضرت عشق. البته هیچ هدفی قرار نیست محقق شود که اگر آن نشد خود را و عمل خود را محل اشکال قرار دهیم بلکه خود این چله‌نشینی مقدس است و همین لذتی که از ملازم بودن با چنین فضایی می‌بریم از جمله اهداف است و اساسا رونده نمی‌رود که صرفا برسد بلکه سالک از سلوک و از خود راه لذتها می‌برد که باز هم فرمود:

ره بادیه رفتـن به از نشـــستن باطــل

که گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم


************************

پی‌نوشت: بازنشر این مطلب در حفانیوز:

http://hefanews.com/khabar/index.php?module=pages&do=more&id=137

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۲/۰۷/۱۴

نظرات  (۶)

سلام.

میگم کم کم دارین به شعر علاقه مند میشین انگار!به گمانم وارد فضای معنویی شعر هم شدین انگار!

قلم خیلی خوبی دارید .استفاده کردم

پاسخ:
پاسخ:
سلام
از کجا می دونی که شاعر نیستم؟!
مزاح کردم
واقعا در ادبیات ضعیفم چون ادبیات نیازمند آموزش، تمرین، تکرار و البته کمی ذوق ادبی است که بنده تقریبا از تمامشان بی بهره بوده و هستم.
ممنونم که قلم بنده را به جهت افزایش روحیه‌ی بنده ستودید.
درود
من به شخصه از مطالب شما فیض میبرم اساسی...


پاسخ:
پاسخ:
سلام
شما بزرگواری خانوم
سلام
مطلب وزین شما در سایت حفانیوز بازنشر داده شد.
التماس دعا
لینک:
http://hefanews.com/khabar/index.php?module=pages&do=more&id=137

پاسخ:
پاسخ:
سلام
ممنونم
سلام
مطلب بسیار معنوی است که از اعمال ماتاخر و ماتقدم است،
اجازه دارم در سایت حفانیوز بازنشر دهم؟
به رسم ادب اجازه می گیرم ، والا رسانه اجازه نمی خواهد،

پاسخ:
پاسخ:
سلام
شما صاحب اختیار وبلاگ ما هستید خانوم
خداوند ما را علاوه بر نشر عامل به این مطالب قرار دهد.
سلام
ممنون از نوشتتون
به قدر وسع بکوشم . . .
چله نشین زیارت عاشورا می شویم از اول ماه قمری و ابته توجه به دو توجه شما

پاسخ:
پاسخ:
سلام
ممنونم
۱۴ مهر ۹۲ ، ۰۵:۵۰ کهنه سرباز عجول
انشالله که یاد امام زمان(عج) همیشه در قلب ما باشه و این سعادت رو داشته باشیم سرباز اون بزرگوار باشیم

پاسخ:
پاسخ:
انشاءالله

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی