جمهوری اسلامی ایران

وبلاگ شخصی حمید ماجانی، نظرات و دل‌نوشته‌ها

جمهوری اسلامی ایران

وبلاگ شخصی حمید ماجانی، نظرات و دل‌نوشته‌ها

گامی به سوی اعتدال

جمعه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۲، ۰۴:۰۰ ب.ظ

اتفاقات سیاسی روز چهارشنبه گذشته می‌تواند نقطه‌ی آغازی بر تجربه‌ی رویکردی جدید در عرصه‌ی سیاست داخلی و به تبع آن سیاست خارجی ما باشد.

موج شادی اتفاقات سیاسی روز چهارشنبه 27 شهریور 1392 در فضای فیس‌بوک و اظهار نظر رجال سیاسی صاحب‌نام به نوعی حکایت یک انتظار بر حق جامعه‌ی ایرانی بود بر باز شدن فضای سیاسی کشور که پس از اتفاقات نامبارک سال 1388 بیش از حد و افزون از ضرورت منقبض گشته بود.

آزادی حداقل 15 نفر از فعالان سیاسی که بعضا از مسئولان سابق نظام بوده‌اند خبر خوشایندی بود که فعالان سیاسی انتظار آن را زودتر از این می‌کشیدند.

یکی از انتقادات به فضای سیاسی کشور همواره این بوده که ما نباید اجازه دهیم به راحتی و با کمترین دلیل و شبهه فعالان سیاسی و روشنفکران و منقدان نظام به دیار دشمنان ما پناهنده شوند. نباید از یک منتقد داخلی به راحتی و بدون تدبیر لازم یک دشمن خارجی تولید کنیم.

دستگاه اطلاعاتی ما باید بسیار دقیق و سنجیده عمل کند. آنانکه برای ضربه زدن به اصول و بدنه‌ی نظام اسلامی نقشه‌ها می‌کشند و اقدام علیه امنیت ملی می‌کنند حسابشان باید از کسانی که از سر دلسوزی ارکان نظام را به چالش می‌کشند جدا باشد و نباید به تمام منتقدان به یک چشم نگریست.

برای اینکه بتوانیم چنان تشخیص دقیقی داشته باشیم و منتقد را از دشمن تمایز دهیم باید معیارهای مشخصی را تبیین کنیم نه این که در وزارت حساسی چون اطلاعات و قوه‌ی مهم قضاییه عده‌ای اقدامات خودسرانه و بدون ضابطه و از سر بی‌قانونی و اعمال سلیقه انجام دهند.

گفتمان اعتدال در دولت تدبیر برای دلسوزان نظام امید را زنده کرده است که قدم به قدم و گام به گام نابسامانی‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور را سامانی جدید ببخشد و البته نباید انتظار اقدامات عجولانه داشت و تعجیل در برخی امور می‌تواند باعث ناکامی در رسیدن به اهداف اصلاح‌طلبانه باشد.

در این میان برخی اقدامات را می‌توان در کوتاه مدت و با کمترین هزینه انجام داد. بنده اقدام سیاسی روز چهارشنبه گذشته مبنی بر آزادی تعدادی از بازداشت‌شدگان و محکومان فتنه‌ی 88 را کاتالیزوری به هنگام در امر گشایش راه‌های سیاسی بسته شده داخلی و خارجی می‌دانم. تأثیرات این اقدام در آستانه‌ی بازگشایی مذاکرات هسته‌ای و رونمایی از رویکردی جدید بر مبنای اعتدال در سیاست خارجی می‌تواند وزنه‌ای و برگه‌ی برنده‌ای برای دولت دکتر روحانی باشد.

حرکات دولت و رئیس جمهور محترم جناب روحانی تاکنون بر مدار اعتدال بوده و کمترین چالش‌ها و حساسیت‌ها را برانگیخته است که می‌توان به تداوم چنین روندی امیدی افزون داشت.

قبلا نیز عرض کرده‌ام که خلاقیت در عرصه‌ی سیاسی داخلی و خارجی و استفاده از مهره‌های جدید که یا فضا را به نفع ما تغییر دهد و یا در مواردی پیش‌بینی آن برای حریف کمترین امکان را داشته باشد بسیار مهم است.

تاثیر گفتمان اعتدال در تمام سطوح باید پی‌گیری شود. بسی جای خوشحالی بود برای بنده که رهبری معظم باز هم در سخنان اخیرشان در جمع سپاه با اشاره‌ی مجدد و مکرر بر نرمش هنرمندانه و قهرمانانه در سیاست خارجی بر عدم کار اجرایی سیاسی و تقابل یا رقابت سپاه با جناح‌ها تاکید نمود.

باید دقت داشت که رهبری معظم نیز برای مدیریت کشور باید هماهنگی خاصی با گفتمان دولت داشته باشد و از این حیث هم تاثیرگذار و هم تاثیرپذیر خواهد بود.

آیا دولت اعتدال توانایی تداوم چنین تأثیرگذاری در عرصه‌ها و سطوح مختلف نظام را خواهد داشت؟

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۲/۰۶/۲۹

نظرات  (۵)

سلام
شما لینک فیسبوک که گذاشتید، دقیقا برای چه کسانی بود؟
خوب حداقل یه فیلترشکن یا لینکش را هم می گذاشتید تا ما بدبخت بیچاره ها هم استفاده کنیم!

پاسخ:
پاسخ:
سلام خانم مشایخ!
استغفرلله!
فیترشکن؟!
فیلترشکن که یه کار غیرقانونی هست خانوم!
البته من نمی دونم جناب آقای ظریف و برخی رجال سیاسی از صدر تا ذیل چگونه وارد سایتهایی مثل فیس بوک می شوند که فیلتر هست؟!
اما من یه نرم افزاری دارم که توسط اون می تونم به چنین سایتهایی بروم!
فیری هم هست!
سرعتش هم خوبه! خدا رو شکر چند سالی هم هست ازش استفاده می کنم و راضیم!
اگر خواستید ایمیل می کنم براتون. فکر کنم 8 مگ کمتر باشه.
البته باید مراقب خانواده هم باشید اون وقت!
و اضافه بفرمایید اعتیاد به فیس بوک و سر زدن به رفقا و دوستان فیس بوکی!
اما من خیلی دوسش دارم!
مخصوصا وقتی اقوام عکساشون رو آپلود می کنن اونجا مخصوصا اگر عکسای قدیمی باشه که بعضی وقتا اشک آدم رو درمیاره!
و خیلی چیزای دیگه...
البته هر وسیله مفیدی خطرات خودش رو هم داره
باید بتونیم از فوائدش استفاده کنیم فقط.
درود...
این شعار اعتدال واکنشی ست به افراط و تفریط‌های نامعقول و متعدد دولت قبلی.
از این منظر می توان امیدداشت که تجربیات ناخوشایند و بحرانها و ویرانگری‌های قبلی کم‌تر اتفاق بیفتند، البته قابل کتمان هم نیست برای این اوضاع نابسامان نباید انتظار معجزه داشت از اعتدال و اعتدال گرایی..
هرچند شعار دادن ،اعمال سیاست کردن نیست.....


پاسخ:
پاسخ:
سلام
ممنونم
درست فرمودید
البته جمله اول شما را باید کمی اصلاح و کاملش کنم!
این شعار اعتدال واکنشی ست به افراط و تفریط‌های نامعقول و متعدد دولتهای قبلی نه فقط دولت قبلی!
که افراط دولت قبلی ریشه اش در واکنش به تفریط دولت قبل از خود داشت!
دولت اعتدال، میانه روی مابین اصلاح‌طلبی و اصولگرایی است و آنچه باعث شده کمترین تنش و موضع‌گیری از طرف افراطیون دو جناح در مقابله با دولت روحانی شکل بگیرد همین مشی بوده است.
این مشی نکات زیادی دارد و فعلا روحانی توانسته تا حد خوبی این مشی را دنبال کند.
در شرایط کنونی یک جریان به تنهایی نمی تواند ما را به اهدافمان با سرعت مناسب رهنمون شود.
در شرایط سخت کشور امروز باید هر دولتی که می آید گوشه چشمی به نیروهای رقیب هم داشته باشد و تا حدی که کابینه ناهمگون نشود این روند باید توجه شود.
امیدواریم به این که شعارها جامه‌ی عمل بپوشند انشاءالله.
سلام
این آزادی را به تمام مردم آزادیخواه و آزاده هموطنم تبریک می گویم.
داستان اتفاقات این چهار سال و خرداد 88، مانند یک کابوس بسیار وحشتناک می تواند مانند دیگر کابوسهایمان تا سالها در ذهن و روحمان سوهانی باشد. اما شاید این روند اعتدال و کلام صلح و آشتی و و آزادی زندانیان سیاسی بتواند کمی از عذاب وجدان و تالمات روحی همه ملت کم کند. این زندانیان قربانی اختلاف سلایق و دیدگاه و نبود فرهنگ اعتراض و انتقاد شده اند.
سالها پیش، وقتی دبستانی بودم پدرم دستگاه ویدئو خرید. نحوه استفاده ما خیلی جالب بود: ضبط برنامه های تلویزیون و سریالها(سلطان و شبان و آینه و فیلم های سینمایی) و پخش آنها برای مهمانان مان. تمام این سریالها را بارها و بارها برای اقوام میگذاشتیم و همه کیف می کردند. یک روز در راه مدرسه دیدم چند نفر ریختند داخل یک خانه و مرد خانواده را با بیژامه و زیرپوش بردند. زن و بچه اش گریه می کردند و التماس می کردند. اما آنها در عوض می زدند بر سروکله آن مرد. از آدمها می شنیدم که "یارو تو خونه اش ویدئو داشته" من متعجب که مگه چیه! تمام مدت اضطراب داشتم که می ریزند تو خونه و پدرم را می برند. خلاصه منع قانونی ویدئو برداشته شد، و امروز جوانان ما به وجود چنین قانونی می خندند! اکنون بدترین فیلم ها و تصاویر در گوشی های نوجوانان می تواند قرار گیرد و سی دی و فلش هایی به اندازه یک بند انگشت می تواند شامل ساعت ها فیلم غیراخلاقی باشد!
چه بسیار دانش آموزان که فقط به خاطر همراه داشتن عکس هنرپیشه هندی از مدرسه اخراج میشدند و زندگی و آینده شان نابود.
این مقدمه را گفتم که بگویم بسیاری از این افراد فقط معترض و منتقد بوده اند و قصد دیگری نداشته اند. و حتی جرمشان از خیلی افرادی که مصونیت قضایی دارند و آزادانه در رسانه شان مطلب می نویسند و انتقاد و تهمت و افترا وسیله ای برای نان درآوردنشان می باشد هم کمتر است!
با احترام

پاسخ:
پاسخ:
سلام خانم مشایخ
درست فرمودید متاسفانه!
ظاهرا چاره ای جز گذراندن این تجارب سخت و عبرت گرفتن برای ادامه مسیر نیست!
امیدوارم عبرتی گرفته باشیم و دولت تدبیر بتواند ساختاری را برای منتقدان داخلی فراهم کند که مجبور به توسعه زندانها نباشیم.
سلام
من هم امیدوارم این مسیر ادامه یابد و روز به روز ایران آبادتر شود

پاسخ:
پاسخ:
سلام
انشاءالله
درود
مسلما همین طور خواهد بود...

پاسخ:
پاسخ:
سلام
انشاءالله

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی